Ανακοίνωση 26 Νοεμβρίου 2021 (Safe Pass)

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σήμερα έχουμε ενημερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας για τα ακόλουθα που αφορούν το safepass:

Από την Τρίτη 30 Νοεμβρίου 2021, για την είσοδο στο Δημοτικό Σχολείο Βορόκληνης όλοι/ες οι μαθητές/μαθήτριες οφείλουν να παρουσιάζουν SafePass. Οι προϋποθέσεις του SafePass που ισχύουν για τη συγκεκριμένη ομάδα μαθητών/ριών είναι:

• πιστοποιητικό ανάρρωσης από την COVID-19 τους τελευταίους έξι (6) μήνες, είτε
  • πιστοποιητικό αρνητικού αποτελέσματος από εξέταση PCR ή rapid test αντιγόνου με ισχύ επτά (7) ημερών (σε έντυπη μορφή ή σε γραπτό μήνυμα).
  • Για διευκόλυνση των γονέων, την Δευτέρα 29 Νοεμβρίου 2021 και κάθε Δευτέρα μέχρι και τις 22 Δεκεμβρίου 2021, θα υπάρχει στο σχολείο κινητή μονάδα του Υπουργείου Υγείας για δειγματοληψία από όσες/όσους μαθητές/μαθήτριες έχουν φέρει την υπογεγραμμένη συγκατάθεση από τους γονείς/κηδεμόνες τους να πραγματοποιούν δειγματοληψία στο σχολείο.
  • Για όσους γονείς/κηδεμόνες δεν έχουν δώσει συγκατάθεση και επιθυμούν να δώσουν, επισυνάπτεται το έντυπο συγκατάθεσης. Το έντυπο συγκατάθεσης θα μπορείτε επίσης να το συμπληρώσετε την Δευτέρα το πρωί.
  • Όσα παιδιά απουσιάζουν την ημέρα της δειγματοληψίας ή δεν επιθυμούν να κάνουν το rapid test στο σχολείο, θα πρέπει να διευθετούν ιδιωτικά τη διενέργεια του rapid test αντιγόνου με ισχύ επτά (7) ημερών για να μπορούν να προσέρχονται. Θα πρέπει να επιδεικνύουν το αρνητικό rapid test στην/στον εκπαιδευτικό της πρώτης περιόδου που θα τους αναμένει στην είσοδο της τάξης πριν τους επιτραπεί να εισέλθουν στην τάξη. Στην περίπτωση που δεν προσκομιστεί τεστ, τότε θα ειδοποιούνται οι γονείς/κηδεμόνες των παιδιών για να τα παραλάβουν για να πραγματοποιήσουν το rapid test και να επανέλθουν στο σχολείο.

ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ