Ανακοίνωση 26 Νοεμβρίου 2021 (COVID-19)

26 Νοεμβρίου 2021

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Με οδηγίες της Αρμόδιας Αρχής, αναφορικά με πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια των περιοριστικών μέτρων που έχουν εξαγγελθεί από τον Υπουργό Υγείας (μετά από απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου, στις 24 Νοεμβρίου 2021), με σκοπό την αναχαίτιση της πανδημίας της νόσου COVID-19, σας ενημερώνουμε τα ακόλουθα που αφορούν την λειτουργία του Δημοτικού Σχολείου Βορόκληνης κατά την περίοδο 29 Νοεμβρίου- 22 Δεκεμβρίου 2021:

• Χρήση μάσκας:

Από 29 Νοεμβρίου 2021 μειώνεται το ηλικιακό όριο για χρήση μάσκας στα 6 έτη, σε όλους τους χώρους όπου απαιτείται η χρήση της προστατευτικής μάσκας.

Ως εκ τούτου, όλοι/ες οι μαθητές/μαθήτριες των δημοτικών σχολείων θα πρέπει να φορούν μάσκα καθόλη τη διάρκεια της διδασκαλίας, σε όλες τις σχολικές δραστηριότητες και σε όλους τους χώρους του σχολείου (εσωτερικούς και εξωτερικούς).

Εξαίρεση για μαθητές/μαθήτριες αποτελούν ειδικές περιπτώσεις, όπου η χρήση της μάσκας δεν συστήνεται λόγω υποκείμενων νοσημάτων ή/και άλλων καταστάσεων. Τέτοιες εξαιρέσεις μπορούν να δοθούν σε μαθητές/μαθήτριες με αναπτυξιακές διαταραχές, αναπηρίες ή άλλες ειδικές ιατρικές καταστάσεις, οι οποίες μπορούν να επηρεαστούν από τη χρήση μάσκας, η χρήση μάσκας, νοουμένου ότι προσκομίζεται γραπτή βεβαίωση από τον/την ειδικό/ή ή προσωπικό/ή ιατρό/παιδίατρο του παιδιού.

Κατά τη διάρκεια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής δεν συστήνεται η χρήση μάσκας, ενώ θα πρέπει να τηρούνται αποστάσεις τουλάχιστον δύο (2) μέτρων μεταξύ των παιδιών.

• Είσοδος μαθητών/ριών στο σχολείο με safe pass

Λεπτομέρειες σχετικά με την υποχρεωτική χρήση του safe pass για είσοδο των μαθητριών/μαθητών στο σχολείο θα αποσταλούν με άλλη επιστολή τη Δευτέρα 29 Νοεμβρίου. Η ύπαρξη του safe pass για είσοδο των παιδιών στο σχολείο, δεν απαιτείται τη Δευτέρα 29 Νοεμβρίου 2021.

Το σχολείο ακολουθεί τις οδηγίες των αρμοδίων αρχών και δεν έχει την δυνατότητα για οποιεσδήποτε εξαιρέσεις πέραν αυτών που προαναφέρονται.

Επισημαίνουμε ότι μέχρι και τις 22 Δεκεμβρίου το Δημοτικό Σχολείο Βορόκληνης θα λειτουργεί κανονικά μόνο με φυσική παρουσία συμμορφούμενο με τις σχετικές επίσημες οδηγίες.

ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ