Ημερίδα Δεν ξεχνώ

Ημερίδα "Γνωρίζω, δεν ξεχνώ, διεκδικώ"

Στις 12 Νοεμβρίου 2020 οργανώθηκε στο σχολείο μας Ημερίδα ΄Γνωρίζω, δεν ξεχνώ, διεκδικώ΄. Τα παιδιά της Στ΄τάξης είχαν την ευκαιρία να περάσουν από 7 διαφορετικούς σταθμούς και να ασχοληθούν με διάφορες δραστηριότητες: επισκέφθηκαν την έκθεση αντικειμένων του 1974 και  την έκθεση φωτογραφίας, έγραψαν συνθήματα στο δέντρο των ευχών, ερεύνησαν στο χάρτη της Κύπρου, παρακολούθησαν σχετικά φιλμάκια και άκουσαν με προσοχή μαρτυρίες γεγονότων της εισβολής από τη συνάδελφο βοηθό διευθύντρια του σχολείου μας κ. Κούλα Χριστοδούλου και τον Πρόεδρο της Κοινότητας κ. Νεόφυτο Φακοντή.

Στα παιδιά δόθηκε βιβλιαράκι με δημιουργικές δραστηριότητες που αφορούσαν  τον κάθε σταθμό που επισκέπτονταν.

Μεγάλη εντύπωση έκανε σε όλα τα παιδιά η έκθεση αντικειμένων του 1974 που στήθηκε με τη βοήθεια όλων των παιδιών,  γονιών, γιαγιάδων και παππούδων του σχολείου μας οι οποίοι μας εμπιστεύθηκαν αντικείμενα μεγάλης συναισθηματικής αξίας : τα ρούχα που φορούσαν την ημέρα της εισβολής, στρατιωτικά ρούχα, φωτογραφίες που πρόλαβαν να πάρουν μαζί τους, προσωπικά αντικείμενα αγνοουμένου, τα οποία βρέθηκαν στον τόπο εκταφής του,  πιθκιάβλι, αδράχτι και τόσα άλλα. Τους ευχαριστούμε θερμά.

Την έκθεση αυτή είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τις επόμενες μέρες όλα τα παιδιά του σχολείου.